top of page
  • Obrázek autoraaktuality

Art Book Fair 2023 v Praze

Galerie hlavního města v Praze pořádá třetí ročník veletrhu uměleckých knih ve dnech 16. a 17. 9. 2023 na zámku Trója. Hlavním tématem letošního ročníke je ekologie a udržitelnosti v knižním průmyslu. Součástí programu jsou doprovodné tematické přednášky, výstavy, workshopy, diskuze aj. Dramaturgii doprovodného programu pomáhala utvářet Barbora Baronová z nakladatelství wo-men, přizvání jsou také hosté ze zahraničí.Doprovodný program veletrhu:

SOBOTA 16. 9. 2023


10.30–12.00

Barbora Baronová: Udržitelnost, ekologie, etika

Úvodní přednáška Art Book Fair se věnuje otázkám udržitelného fungování nakladatelství v současném světě etickou a zároveň ekologickou cestou – zahrne různé intelektuální koncepty, praxe i otázky, které si jako nakladatelky/nakladatelé i čtenářky/čtenáři musíme začít klást.


13.00–14.30

Laia Figueras Tortras: Ekologická kalkulačka

Španělská teoretička a ředitelka institutu ekologického vydávání knih Laia Figueras Tortras představí chytrou eko-kalkulačku počítající uhlíkovou stopu při výrobě knih. Ve svém referátu zohlední – v rámci počítaných modelů – nejenom španělské, ale i české kontexty knižní produkce.


14.45–16.15

Radka Hájková: Praktický návod na eko-knihu

Eko-vizionářka Radka Hájková, spoluzakladatelka ekologického nakladatelství Walden Press a e-knihkupectví BioBooks.cz se zaměřuje na ekologické aspekty vydávání, distribuování a prodeje knih v Česku – v rámci své prezentace představí jednotlivé kroky, přístupy a strategie, které s Jiřím Hlinkou aplikují v jejich nakladatelství při knižní produkci.


16.30–18.00

Diskuse: Jaké jsou dnes v Česku možnosti vydávat knihy ekologicky?

Hostkami a hosty pozvanými do sobotní diskuse o tom, jak moc či málo se můžou současná česká nakladatelství chovat ekologicky, jsou španělská teoretička ekologického vydávání knih Laia Figueras Tortras, česká nakladatelka Radka Hájková, Jana Rakúsová zastupující ekologické papíry Munken a majitel brněnské tiskárny Robert Helbich. Diskutovat budou o dostupnosti ekologických materiálů, ekologických postupech i praxi doma versus v zahraničí. Debatu moderuje novinářka Klára Fleyberková.NEDĚLE 17.9. 2023


10.30–12.00

Corinne Fleury: Kniha jako ekosystém

Nakladatelka Corinne Fleury, původem z ostrova Mauricius, ale nyní působící ve Francii, se ve své přednášce zabývá tématem bibliodiverzity, srovnáváním ekologického vydávání knih na globálním jihu versus severu, kolaborativními projekty nezávislých nakladatelství i futuristickými eko-tendencemi v knižní branži.


13.00–14.30

Diskuse: Jak zohlednit téma ekologie v grantové politice v rámci vydávání knih ve prospěch všech?

Nedělní diskuse, moderovaná knižním aktivistou a žurnalistou Jakubem Pavlovským, otevře téma grantové politiky v Česku s přihlédnutím k tématu ekologie, a to napříč všemi stádii života knihy. Debaty se zúčastní francouzská nakladatelka Corinne Fleury, nakladatelka Karolína Voňková, Monika Horáková, zástupkyně vedoucí Knihovny Pedagogické fakulty UK, a zástupce Ministerstva kultury.
Comments


bottom of page